Tehtäväni Farmasialiitossa on toimia viestinnän asiantuntijana, eli olen jollain tavalla osallisena melkeinpä kaikessa liiton tekemässä viestinnässä. Minulla on näppini pelissä niin yleisten viestinnällisten linjojen suunnittelussa kuin käytännön toteutuksessakin, joten mielenkiintoista tekemistä kyllä riittää.
Tärkeintä minulle tehtävässäni on tehdä sellaista viestintää, joka on erityisesti jäsenten kannalta kiinnostavaa ja hyödyllistä, mutta myös selkeää ja ymmärrettävää. Esimerkiksi työmarkkina-asiat ja lainsäädäntö ovat liiton tekemässä vaikuttamistyössä merkittävässä roolissa, ja niihin liittyvä kieli ja terminologia ovat asiaan vihkiytymättömälle joskus vähän hankalia. Niinpä toivon, että voin osaltani tehdä asioita helpommin lähestyttäviksi.
Tänä keväänä isossa roolissa ovat olleet eri alojen työehtosopimusneuvottelut ja niihin liittyvä viestintä. Yritän myös ehtiä miettimään yleisemmin, mihin suuntaan liiton viestintää tulisi viedä. Onko kenties jotain uusia viestintäkanavia, joissa niin nykyisiä kuin mahdollisesti tuleviakin jäseniä voisi tavoittaa?
Farmasialiitossa tunnen, että työskentelemme tärkeiden ja merkityksellisten asioiden parissa. Työelämän ja edunvalvonnan kysymykset koskettavat tavalla tai toisella jokaista farmasian alalla toimivaa, joten on tärkeää, että näitä asioita voidaan tuoda ilmi niin jäsenistölle kuin päättäjillekin.
Yllätyin siitä, että liiton jäseniä työskentelee niin monella eri sektorilla. Alan ulkopuolelta tulevana mielikuvani farmasian ammattilaisista liittyi lähinnä apteekkityöhön, joten oli kiinnostavaa oppia, millaisissa tehtävissä liiton jäseniä on esimerkiksi hyvinvointialueilla tai tutkimus- ja kehitystyössä.
Lupaan, että Farmasialiiton viestintä palvelee jatkossakin jäsenten tarpeita.
Työpäivän jälkeen vietän yleensä aikaa perheen ja harrastusten parissa. Mutta myönnettäköön, että joskus ihan vaan sohvalla löhöily kirjan tai tv-sarjan parissa kissa kainalossa vie voiton!